Engelsiz Fakülte Ödülü

Engelsiz Fakülte1.webp

Akdeniz Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulu’nun “Engelsiz Üniversite-2020” ödüllerinde 2 farklı kategoride 3 ayrı ödülü almaya hak kazandı. Yükseköğretim Kurulu’nun 116 üniversite içerisinde 841 başvuruyu değerlendirmesi sonucu Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “Mekânda Erişilebilirlik” kategorisinde ‘Turuncu Bayrak’ ödülü aldı.

Fakültemize bayrak takdim töreni Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’nde yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Turuncu Bayrağı Engelli Öğrenci Biriminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker ile birlikte İlahiyat Fakültesi dekan yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Halil ERDOĞAN’a ödüllerini takdim ettiler.

Engelsiz Fakülte.webp

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören engelli öğrencilerin yükseköğrenim haklarından etkin ve adil bir şekilde faydalanmalarını amaçladıklarını belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi’nin erişilebilir ve engelsiz bir üniversite olma yolunda hızla ilerlediği bu dönemde akademik, sosyal ve kültürel alanlarda öğrencilere yönelik eşit ve erişilebilir koşulların oluşturulmasında beklentilerin üzerinde bir yerleşke oluşturma parolasıyla çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini ifade etti.

Engellilerin yaşadığı zorlukları çok iyi bildiğini söyleyen Rektör Özkan, “Mesleğim gereği engellilerin sosyal hayatta yaşadıkları sıkıntıların en yakın şahitlerinden biriyim. Yaptığımız nakillerle onların sosyal hayata katılmaları için çaba sarf ediyor ve onlar için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da bu anlayışımızı üniversitemizin tüm birimlerinde uygulamaya çalışacağız.” Dedi

Rektör Özkan, “Akdeniz Üniversitesi’nin kazanmış olduğu bu ödüller, yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekanlara, eğitsel imkanlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri konusundaki hassasiyetlerinin değerlendirilmesi bakımından alanında en önemli ödüller arasında yer almaktadır. Ödülleri kazanmamızda emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Eklenme tarihi :25.01.2023 22:33:47
Son güncelleme : 31.01.2023 22:23:24